realizacja

Jak wybrać oświetlenie uliczne?

W tym artykule dowiesz się:

 

Oszczędność światła jest istotna zarówno dla naszej planety jak i portfela. 

 

Nic więc dziwnego, że coraz częściej przestarzałe oświetlenie uliczne zastępują nowe lampy LED. W Reva-Siled projektujemy nowoczesne rozwiązania oświetlenia przestrzeni publicznej np. dróg, parkingów, mostów i parków. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo użytkowników oraz korzyści dla inwestora. Nasze rozwiązania to zmniejszone zużycie energii oraz ograniczenie kosztów utrzymania i konserwacji infrastruktury oświetleniowej. 

 

Dla odpowiednio oświetlonej przestrzeni publicznej ważna jest dobrze dobrana optyka. Nieodpowiednio dobrana optyka oświetlenia spowoduje rozproszenie światła, w miejsca, które nie powinny być docelowo oświetlone. Spowoduje to zjawisko określane jako zanieczyszczenie światłem. Przykład? Poprzez źle zaprojektowane oświetlenie uliczne światło z lamp może świecić w miejscach, gdzie nie jest to konieczne, np.okoliczne posesje, lub okna mieszkań. Kolejnym minusem zanieczyszczenia światłem jest fakt, że Inwestor wyda więcej na rachunek za energię. Nasze oświetlenie to rozwiązania, dzięki którym osiągniesz najwyższą wydajność świecenia, przy możliwie najniższym poborze energii elektrycznej.

 

Jaka jest prawidłowa temperatura barwowa?

 

Oświetlenie LED jakie wielu z nas kojarzy, to bardzo jasna i zimna barwa światła. Rzeczywistość jest taka, że im niższa wartość podana w Kelvinach, tym światło będzie cieplejsze, natomiast im wartość będzie wyższa, tym oświetlenie będzie zimniejsze. Temperatura barwowa jest miarą określającą właściwości oddawania barw w danym świetle. Zakres temperatury barwowej od 1000 K (żółte) do 10 000 K (niebieskie). Zazwyczaj korzysta się z temperatury barwowej w rozpiętości od 2700 K do 5700 K. 

 

 

W pomieszczeniach przeważnie występuje barwa 3000 K. 2700 K może lekko usypiać, a 4000 K pobudzać. Dlatego często dla oświetlenia ulicznego, biur i hal produkcyjnych znajdziemy oświetlenie o zimniejszej barwie, które może pobudzać użytkowników, a z pewnością nie będzie ich usypiać. Typowa temperatura barwowa oświetlenia dróg to 4000 K, czyli barwa neutralna. Warto wiedzieć, że w obszarach przejść dla pieszych lepiej sprawdza się chłodniejsza barwa. Dzięki temu przejście dla pieszych wyróżnia się na drodze, przez co jest bardziej widoczne.

 

Co to współczynnik oddawania barw CRI?

 

Współczynnik oddawania barw (CRI- Color Rendering Index),  to wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100. Określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.  

 

 

Można zatem wywnioskować, że im wyższe CRI tym wyższa skuteczność.

 

Czym jest luminancja?

 

Luminancja to wielkość fotometryczna (czyli dotycząca pomiarów wielkości określających światło, a zauważalnych przez ludzkie oko), która mierzy natężenie oświetlenia padającego w określonym kierunku. Dzięki luminancji wiemy, ile światła przechodzi lub zostaje wyemitowane przez daną powierzchnię, mieszcząc się w kącie bryłowym. Luminancja mierzy wrażenia wzrokowe odbierane przez oko z powierzchni emitującej światło. Czyli luminancja odpowiada temu jak obserwujemy  coś pod kątem światła. Każde miejsce ma poziom natężenia światła (inne jest w biurach, inne na ulicach itd.). Luminancja będzie niższa w miejscach zupełnie nieoświetlonych, a wyższa np. na drogach, w miastach itd.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o oświetleniu przestrzeni publicznych zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami ds. oświetlenia.

 

 

oswietlenie LED

Nasze oprawy Celebra na parkingu Morskiego Parku Handlowego

 

Produkty


Podobne wpisy


To może cię zainteresowac