realizacja

Różnica między oświetleniem LED, a oświetleniem sodowym

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 

Jak podaje Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce mamy około 3,3 mln lamp ulicznych. Z tego około 60% stanowią energochłonne lampy sodowe i rtęciowe. Ceny energii elektrycznej przekraczają kolejne bariery, dlatego coraz więcej gmin, nie tylko tych dużych, decyduje się na wymianę oświetlenia ulicznego na oprawy LED.

 

 

Czym różnią się lampy LED od sodowych?
 1. Technologia: Oświetlenie LED wykorzystuje diody elektroluminescencyjne (LED), które emitują światło pod wpływem prądu elektrycznego, podczas gdy oświetlenie sodowe wykorzystuje lampy sodowe, które emitują światło poprzez podgrzanie pary sodowej.
 2. Skuteczność energetyczna: Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne niż oświetlenie sodowe. LED-y zużywają mniej energii elektrycznej i emitują mniej ciepła, co oznacza, że są bardziej skuteczne energetycznie i mogą pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
 3. Trwałość: Oświetlenie LED ma dłuższą żywotność niż oświetlenie sodowe. LED-y mają żywotność od 25 000 do 50 000 godzin, podczas gdy lampy sodowe mają żywotność od 12 000 do 24 000 godzin.
 4. Spektrum światła: Oświetlenie LED emituje światło o szerokim zakresie spektrum, co oznacza, że może dostarczać światło o różnych barwach i temperaturach. Oświetlenie sodowe emituje światło o węższym zakresie spektrum, co oznacza, że może dostarczać światło o ograniczonej gamie barw.
 5. Emisja ciepła: Oświetlenie LED emituje mniej ciepła niż oświetlenie sodowe. Dlatego też, LED-y są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują ciepła do atmosfery.

Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne, trwałe i oferuje szeroki zakres spektrum światła, podczas gdy oświetlenie sodowe ma węższy zakres spektrum światła i emituje więcej ciepła.

 

 

Ile prądu pobiera lampa LED w porównaniu do lampy sodowej?

Średnia moc jednej lampy ulicznej LED to około 80 W. Przyjmując, że świeci ona przez 12 godzin w ciągu doby, przez rok zużyje mnie więcej 7 mln kWh energii elektrycznej. W przypadku lampy sodowej o mocy 300 W potrzeba w takiej sytuacji 25,5 mln kWh. Różnica jest zatem przeogromna. Oświetlenie LED jest znacznie oszczędniejsze niż oświetlenie sodowe. To nie tylko ogromna oszczędność dla Inwestora, ale też olbrzymi krok w trosce o środowisko. 

 

Dlaczego oświetlenie LED jest korzystniejsze od oświetlenia sodowego?
 1. Bezpieczniejsze dla środowiska: LED-y są korzystniejsze dla środowiska niż lampy sodowe, ponieważ nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji. Ponadto, oświetlenie LED emituje mniej ciepła, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia wpływu na środowisko.
 2. Skuteczność energetyczna: Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne niż oświetlenie sodowe. Zużywa mniej energii elektrycznej i emituje mniej ciepła, co oznacza, że jest bardziej skuteczne energetycznie i może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
 3. Dłuższa żywotność: Lampy LED mają znacznie dłuższą żywotność niż lampy sodowe, co przekłada się na koszta związane z utrzymaniem inwestycji.
 4. Wiele kolorów i efektów świetlnych: Oświetlenie LED oferuje szeroki wybór kolorów i efektów świetlnych, co pozwala na tworzenie unikalnego charakteru i atmosfery w pomieszczeniach. Lampy sodowe emitują tylko jedną barwę, co ogranicza możliwości kreatywności w aranżacji oświetlenia.
 5. Możliwość łączenia lamp LED z systemami zarządzania oświetleniem: Dzięki systemowi zarządzania oświetleniem Siled PRO możesz zaplanować harmonogram świecenia, co przełoży się na oszczędności związane z poborem energetycznym. Z pomocą systemu zarządzania oświetleniem Siled DYNAMIC zaplanujesz natomiast harmonogram wraz z efektami świetlnymi, dzięki nadasz unikalny charakter swojej inwestycji. Dzięki systemowi Siled DYNAMIC stworzysz płynne przejścia kolorystyczne, które można dostosować np. do muzyki. Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
 6. Wysoka jakość światła: Oświetlenie LED emituje światło o wysokiej jakości, co oznacza, że kolory są bardziej wyraźne i naturalne w porównaniu z lampami sodowymi, które mają tendencję do zniekształcania kolorów.

Podsumowując, oświetlenie LED jest bardziej ekonomiczne, wydajne i ekologiczne niż oświetlenie sodowe. Ma dłuższą żywotność, oferuje więcej możliwości kolorystycznych i świetlnych, a także zapewnia lepszą jakość światła.

Produkty


Podobne wpisy


To może cię zainteresowac